Česko si polepšilo v žebříčku svobody médií 

Podmínky pro práci novinářů jsou špatné v sedmi z deseti zemí světa, ve zbylé třetině jsou uspokojivé. Nevládní organizace Reportéři bez hranic (RSF) to dnes uvedla v 21. hodnocení svobody tisku ve světě a zveřejnila žebříček 180 posuzovaných zemí. Česká republika je na 14. místě, proti loňsku si o šest míst polepšila. V čele žebříčku je Norsko, na jeho chvostu Severní Korea. Slovensko je 17., polepšilo si o deset míst.

„V Česku je svoboda tisku ohrožena vysokou koncentrací soukromých médií a tlakem na veřejnoprávní vysílání,“ hodnotí situaci v ČR zpráva RSF. Za charakteristickou považuje významnou koncentraci velkých mediálních skupin (PPF, MAFRA) v rukou velkých ekonomicky silných hráčů. Dalším trendem je růst nezávislých médií v reakci na vývoj ve společnosti. Třetím trendem je silná přítomnost veřejnoprávních médií, která jsou však pod stále silnějším politickým tlakem.

V letošním žebříčku došlo ve srovnání s loňskem k četným posunům o mnoho míst, což podle autorů naznačuje nestabilitu mediálního prostředí. Za největší problém současnosti pro novináře považuje RSF „průmyslovou výrobu nepravdivých informací“, dezinformací. Poukazují také na „pozoruhodný rozvoj umělé inteligence“, který způsobuje „chaos ve světě médií“. Na nečitelnosti prostředí se výrazně podílí i nový majitel sociální sítě Twitter Elon Musk, RSF kritizuje jeho „svévolný, na platbách založený přístup k informacím“.

Nejsvobodnějším regionem pro novináře je společný region Evropa a střední Asie, kde panují dobré podmínky v 15 procentech zemí, uspokojivé ve 40 procentech. Naopak v Asii jsou velmi špatné v 28 procentech zemí a na Blízkém východě a v severní Africe dokonce ve více než polovině států.