Bývalý šéf Audi se přizná v kauze dieselových emisí a přijme podmínku i pokutu

Audi a jeho mateřská skupina Volkswagen v roce 2015 přiznaly, že používaly nelegální software k podvádění při emisních testech. Stadler byl z účasti na skandálu obviněn v roce 2020.

Oznámení přiznání následuje po jednáních u okresního soudu v Mnichově. Předseda senátu Stefan Weickert nabídl Stadlerovi podmínečný trest v rozmezí jednoho a půl až dva roky a pokutu 1,1 milionu eur (přes 25 milionů korun) s podmínkou, že se k činu plně dozná. Stadler si vyžádal lhůtu na rozmyšlenou, nakonec se tedy rozhodl řešení nabídnuté soudem přijmout.

Bývalý šéf Audi přitom až dosud svou vinu odmítal. Během dva a půl roku trvajícího procesu trval na své nevině, i když podle předběžných závěrů Hospodářského trestního soudu musel nejpozději od července 2016 o manipulacích s emisemi vědět. Čelí tak obvinění, že místo toho, aby o nich informoval své obchodní partnery, toleroval prodej aut se zmanipulovaným softwarem.

Do čela automobilky zvolila dozorčí rada Ruperta Stadlera v roce 2007. Ve funkci tehdy vystřídal Martina Winterkorna, který se posunul do čela celého koncernu. V červnu 2018 strávil Stadler čtyři měsíce ve vyšetřovací vazbě, zároveň rezignoval na svůj post u Audi i v představenstvu Volkswagenu. S koncernem se již vyrovnal v civilním procesu, svému bývalému zaměstnavateli zaplatil 4,1 milionu eur (zhruba 97 milionů korun) za porušení povinností.